NAUKA JAZDY KONNEJ

JAZDA INDYWIDUALNA
Jeżeli zaproponowany grafik lub wielkość grupy nie jest odpowiednia proponujemy jazdy indywidualne, czyli sam na sam z instruktorem. To bardzo dobry sposób na przyspieszenie toku nauczania i praca w tempie dostosowanym do indywidualnych predyspozycji. Na jazdę indywidualną należy umawiać się bezpośrednio z naszym instruktorem.

NAUKA W GRUPIE
Zapisy na zajęcia i nauka rozpoczyna się w kilku krokach.

Krok 1 to jazda próbna, w trakcie której instruktor i uczeń ma możliwość sprawdzenia możliwości, potencjału i opcjonalnie posiadanych już umiejętności poruszania się w siodle. Jazda próbna daje możliwość obejrzenia ośrodka, zapoznania z instruktorem, końmi i regułami panującymi na terenie obiektu. Po jeździe uczeń zostaje zakwalifikowany do właściwej grupy.

Krok 2 to udział w zajęciach we właściwej grupie: amator, adept, ekspert.

Grupa AMATOR to grupa początkująca obejmująca 2-3 osoby. W trakcie nauki uczeń zdobywa podstawową wiedzę, zagadnienia i terminologię używaną w jeździectwie, ponadto uczy się koordynacji ruchowej, wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz równowagę.

GRUPA ADEPT to grupa średniozaawansowana obejmująca 3-4 osoby. Uczeń kontynuuje wiedzę o koniach i jeździectwie, pracuje nad właściwym dosiadem, uczy się korzystania z podstawowych pomocy jeździeckich. Na tym etapie jeździec pracuje nad pokonywaniem przeszkód (drążków) w stępie i kłusie.

GRUPA EKSPERT – to grupa zaawansowana obejmująca 3-4 osoby. Uczeń opanowuje umiejętność galopu oraz skoków z przeszkodami. Intensywna nauka pozwala na przygotowywanie się do zawodów jeździeckich lub egzaminów.

Jazdy na koniach odbywają się przez cały tydzień o różnych porach dnia. Jazda trwa około 60 minut poprzedzona jest zwykle 30 minutowym czyszczeniem i siodłaniem konia.

Strój
Do rozpoczęcia nauki jazdy konnej nie jest wymagany specjalny strój, choć pewne elementy dedykowane ułatwiają pracę. Na pewno obowiązkowym elementem wymaganym na każdej jeździe jest kask ochronny na głowę. W naszej stajni można wypożyczyć kaski jeździeckie ale równie dobrze sprawdza się kask od innych sportów (rower, narty, rolki itd.) Bardzo przydatny jest również palcat czyli bacik. O tym czy jest potrzebny na jeździe poinformuje instruktor. Palcatów nie wypożyczamy. Odpowiedni strój wpływa na dobre samopoczucie na jeździe. Proponujemy założyć wygodne elastyczne spodnie nie posiadające sztywnych wewnętrznych szwów np dresy, legginsy czy spodnie do jady konne bryczesy (nie są wskazane dżinsy) oraz buty bez wystających elementów takich jak paski czy duże języki. But musi łatwo wchodzić w strzemię i nie blokować się w nim na wypadek upadku z konia. W razie czego można zaopatrzyć się w sztylpy(czapsy) czyli specjalne getry które chronią naszą łydkę i stopę.

PRZECIWWSKAZANIA
Jazdy konnej nie powinny uprawiać osoby uczulone na konia, cierpiące na ostre zapalenie stawów, niekontrolowane napady padaczkowe, znaczną skoliozę, ciężką osteoporozę, a także osoby z niewydolnością układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami zachowania czy po przebytej niedawno operacji chirurgicznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia i możliwości realizacji atrakcji należy skonsultować się z lekarzem.